Fucidin Reçetesiz Satılır mı?

Fucidin Reçetesiz Satılır mı? Fucidin Krem Reçetesiz Alınır mı

Fucidin, insanlarda ve hayvanlarda akut ve kronik cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotik türüdür. İlaç, güçlü mantar önleyici ve antiprotozoal özellikler sergiler ve hafif asidiktir. Fucidine, reçetesiz olarak reçetesiz satılmaktadır ve sporcu ayağı, saçkıran ve diğer cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Topikal fucidin ayrıca küçük kesik ve yanıkların iyileşmesine de yardımcı olur. Fucidinin yan etkileri batma, kaşınma, yanma, ağrı ve kabuklanmayı içerebilir.
Fucidin, %100 aktif bileşen olarak veya diğer aktif olmayan bileşenlerle karıştırılmış olarak bulunan berrak bir sıvıdır. İlaç etkilenen bölgeye krem, merhem, solüsyon, losyon veya sprey şeklinde uygulanır. Topikal uygulamadan sonra fucidin etkisini göstermeye başlamadan önce kurumalıdır. Fusidinin cilde topikal olarak uygulandığında etki göstermeye başlaması genellikle bir hafta sürer. Ancak ağızdan alındığında fucidin hemen etkisini göstermeye başlar. Amerikan Dermatoloji Akademisi, mide sorunlarından kaçınmak için yemekten veya egzersizden bir saat önce bir bardak su ile üç yüz miligram fucidin alınmasını önermektedir.
Fucidin’in belirli deri mikroorganizmalarına karşı etkinliği iyi belgelenmiştir. Fucidin, Clostridium spp., E. coli, MRSA (metisiline dirençli S. aureus), S. typhimurium, V. cholumosis ve Yersinia pestis gibi bazı bakteri türlerine karşı etkilidir. Fucidin ayrıca kandidiyazis ve sporcu ayağı gibi mantar enfeksiyonlarının başlıca nedeni olan Candida türlerine karşı güçlü antifungal özelliklere sahiptir. Fucidin, küf ve mayalara karşı minimum aktiviteye sahiptir, ancak Candida spp. küf kontaminasyonundan bağımsız olarak Candida spp’ye karşı antifungal özellikler üzerinde etkili bir topikal hale getirir.
Tıbbi kullanımlarına ek olarak, fucidinin çeşitli kozmetik uygulamaları vardır. İltihabı azaltarak ve açık yaraların doğal iyileşme sürecini hızlandırarak bir yara iyileştirici görevi görür. Fucidin ayrıca küçük yanıklar ve kesikler için bu yaralanmalarla ilişkili pullanma, kaşıntı ve kızarıklığı azaltarak kozmetik faydalara sahiptir. Fucidin ayrıca kesikler ve morluklar gibi küçük yaralarla ilişkili şişliği azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Amerikan Dermatoloji Akademisi, artık aktif olarak kanamayan veya rahatsızlığa neden olmayan yaralara topikal fucidin uygulanmasını önerir. Topikal fucidin ile ilişkili batmayı önlemek için, hastalar bu ilacı daha fazla rahatsızlığa neden olmayan yaralara uygularken soğuk veya rüzgarlı koşullardan kaçınmalıdır.
Fucidin, çeşitli cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan, reçetesiz satılan topikal bir antibiyotiktir. reçetesiz insanlar ve hayvanlar. Çeşitli bakteri türlerine karşı etkilidir ve iltihaplı yaralarda iltihabı azaltmanın yanı sıra küçük yanıklar ve kesikler için kozmetik uygulamaları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir