E-Nabız Smear Testi Sonucu Öğrenme

Smear testi, vajina veya serviksteki anormal hücreleri kontrol etmek için yapılan bir testtir. Bu test için kullanılan hücre örneği serviks veya vajinadan alınır. E-Nabız Smear Testi, doktor ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilen yeni bir teknolojidir. Doktorların rahim ağzı kanserini erken bir aşamada tespit etmesine yardımcı olur. Rahim ağzı kanseri, dünya çapında kadınlar arasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Bu cihaz birçok kadının hayatını kurtarmaya yardımcı olabilir.
Bir kadın ilk smear testini 18 ila 20 yaşları arasında yaptırmalıdır. Daha sonra 50 yaşına kadar iki veya üç yılda bir test edilmelidir. en az üç yılda bir test edilmelidir. Kadının ailesinde HPV veya rahim ağzı kanseri öyküsü varsa, doktorlar muhtemelen daha sık test yapılmasını önerecektir. Tüm kadınlar bu önemli teste aşina olmalıdır; kolayca önlenebilir bir hastalıktan kaynaklanan zamansız bir ölümü önlemelerine yardımcı olabilir.
Smear testi, test için hücre toplamak üzere vajinaya veya servikse küçük bir çubuk sokan bir doktor tarafından yapılır. Bir kadın, doktor bezi rahim ağzına soktuğunda biraz rahatsızlık hissedebilir, ancak bu genellikle sadece birkaç saniye sürer. Hücre örneğini aldıktan sonra, doktor onu bir kaba yerleştirecek ve test için bir laboratuvara gönderecektir. Kadının, örneğini yabancı hücrelerle lekelememesi için testten sonra en az beş gün cinsel ilişkiden uzak durması gerekecektir.
Daha sonra, bir doktor sonuçları gözden geçirecek ve ya kadını serbest bırakacak ya da bir testten geçmesini isteyecektir. tedavi. Anormal bir şey fark ederlerse, başka bir örnek alıp üzerinde testler yapabilmek için geri dönmesini isteyecekler. Herhangi bir hastalık fark ederlerse muhtemelen ilaç yazacaklar ve ona nasıl ilerleyeceği konusunda talimat verebilirler. Bazı durumlarda, ona kanser olduğunu bildirebilir ve hemen ameliyat için planlayabilirler.
Doktorlar her testten sonra laboratuvardan sonuçları almak için en az beş dakika harcadıkları için, hastalar bunu can sıkıcı ve günlük yaşamlarını alt üst edici buluyor. . Buna yanıt olarak doktorlar, akıllı telefonlar için hastaların numunelerini işlenmek üzere doğrudan laboratuvara göndermelerine olanak tanıyan bir uygulama geliştirmeye başladı. Bu, hem hastalar hem de doktorlar için zamandan ve baş ağrısından tasarruf sağlar. Artı, artık numunelerini herhangi bir yere kendilerinin göndermesi gerekmediğinden, hastaların testlerinden sonra cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekmiyor; tekrar cinsel aktiviteye girmeden önce onay alana kadar bekleyebilirler.
Hastalar tarafından alınan sonuçlar elektronik tıbbi kayıtlarında (EMR) kayıt olarak kaydedilir. Hastalar doktorlarını görmek için geri geldiklerinde, bu kayıtlar aracılığıyla geçmiş tıbbi geçmişlerini görebilirler, böylece herhangi bir sorunu ciddi bir şey olmadan önce erkenden fark edebilirler. Doktorlar ayrıca bu kayıtları hastalarını herhangi bir semptom bildirmelerini beklemeden gerekli tedaviye yönlendirmek için kullanabilirler; bu, randevuda semptomların nedeni dışında herhangi bir şeyi ele almak için yeterli zaman olmadığı için hiçbir hastanın çatlaklardan kaçmamasını sağlar. ilk etapta randevu aldı!
Rahim ağzı kanseri bugün dünyanın dört bir yanındaki kadınlar arasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir, ancak iyi haberler var: Nedeni, artık yaygın olan pap smear testleri ile düzenli tarama yoluyla tamamen önlenebilir. modern teknoloji sayesinde çok daha kolay!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir