e devlet uzerinden e nabiz ‘a giriş yapmak?

E-nabiz, Türkiye’nin e-devlet portalının bir projesidir. İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan Resmi Gazete, Devlet Dijital Medyası ve diğer e-devlet hizmetlerine erişim sağlar. Türk hükümeti tarafından yürütülen Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında 26 Şubat 2013 tarihinde lanse edilmiştir. Bir yıldan kısa bir sürede e-nabiz portalına 43 milyon kullanıcı kaydoldu.
e-devlet üzerinden e-nabiz’e giriş yapmak kolay ve rahattır. E nabiz’e erişmek için bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız var. Kullanıcı adı Türkçe tam adınız, şifreniz ise kişisel gizli kelimenizdir. Kullanıcı adı ve şifreye ek olarak, kişisel bilgilerinizle çevrimiçi formları doldurmanız ve devlete teslim etmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi çevrimiçi olarak göndermek, kağıt biçiminde postalamak veya fakslamaktan çok daha hızlıdır. Ayrıca, kişisel bilgilerinizi istediğiniz zaman güncelleyebileceksiniz.
e nabiz, vatandaşların Ödeme için Dijital İmza kullanarak web sitesinde mali işlemleri kaydetmesine olanak tanır. Özel kişi ve şirketlerin cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerdeki ödemelerde dijital imza almalarını sağlayan ödemeye yönelik dijital imza sistemidir. Dijital bir ödeme sistemi olan Biri Danhari, e-devlet alanındaki en son yeniliklerden biridir. E nabiz, kullanıcıların bakanlıklar, iller, ilçeler ve şirketler hakkında anahtar kelime veya adres girerek bilgi aramasına olanak tanır. Sistem ayrıca PPT (PowerPoint) adı verilen elektronik posta sistemi aracılığıyla devlet kurumlarından belge talep etmenize de olanak tanır. Ayrıca, e-nabiz aracılığıyla bir kişiye karşı şikayette bulunabilir veya yasal işlem başlatabilirsiniz.
E-nabiz, devlet tarafından sağlanan kağıt tabanlı hizmetlere göre birçok avantaja sahiptir. Finansal işlemleri çevrimiçi olarak kaydedebilir, başvuru formları gönderebilir ve kağıt formları elle doldurmaktan çok daha hızlı ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca, çevrimiçi bilgi göndermek, başvuruların tamamlanmasında gecikmelere neden olan eksik doğum belgeleri veya pasaport bilgileri gibi hataları önler. E nabiz’in bir diğer harika özelliği de e-posta hizmetidir. İnternet bağlantısı olan herkes bunu devlet kurumlarına e-posta göndermek için kullanabilir; belirli sorulara yanıt almanın veya devletle yaşanan bir sorun hakkında resmi şikayette bulunmanın etkili bir yoludur.
E nabiz’i resmi işlemler yapmanın yanı sıra kullanmanın birçok yolu vardır. Ayrıca, farklı kuruluşlardan haberler veya güncellemeler aramak veya devlet politikaları veya prosedürleri hakkında soruşturma yapmak gibi kişisel kullanım için de kullanabilirsiniz. Ayrıca e-nabiz üzerinden satranç, tavla, dama ve satranç turnuvaları gibi pek çok oyun oynanabilir. Herkes bu oyunlara herhangi bir özel beceri veya bilgi gerektirmeden katılabilir.
Türkiye’nin ilk e-devlet portalı olan e nabiz, kamu hizmetlerini internet teknolojisi aracılığıyla düşük maliyetle verimli bir şekilde sunmanın yenilikçi bir yoludur. Dijital imzalı ödeme sistemleri gibi modern finansal araçlara kolay erişim sağlarken vatandaşların devlet sistemiyle etkileşimini büyük ölçüde artıracak birçok harika özelliğe sahiptir. Devlette şeffaflığı artırmak, ekonomik kalkınmayı teşvik etmek ve Türk işletmeleri arasında hayatın her alanında rekabet gücünü artırmak için herkes e nabiz’i tek bir çatı altında kullanabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir