2023 E Nabız Depremzede Sorgulama

Ağustos 2016’da dünya, on yılların en ölümcül depremine tanık oldu. İran’ın güneydoğusundaki Sīstan şehri ve komşu bölgeleri 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu felaket sonucunda 500’den fazla insan öldü ve 6.000’den fazla kişi yaralandı. Şehrin yüzde altmışı yıkıldı ve 400.000’den fazla insan evlerinden oldu. Böyle bir trajedinin ardından dünyanın sempatisi ve desteği kurbanlara gidiyor. Ancak, felaketin ardından sevdiklerini kaybedenler gibi tüm kurbanlar bu ilgiyi görmez. E nabzı, etkilenen bölgelerin hala bir felaketin şokuyla sarsıldığı bu sonrasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
Sīstān depreminden bir yıl sonra, İran’ın Tahran kentinde E nabız kurbanları hakkında bir soruşturma gerçekleştirildi. Bu soruşturma, İran devlet kurumları ve hükümet dışı kuruluşlar arasında, bu trajediden hâlâ kurtulanlara yardım eden ortak bir çabaydı. Ana amaç, insanların yaşadıkları afet sonrası semptomları bildirebilecekleri bir veri tabanı oluşturmaktı. Bu, tıp uzmanlarının önyargı ve ayrımcılık olmaksızın etkilenen tüm bölgelere tıbbi yardım sağlamasına yardımcı olacaktır.
İşin ilk sırası, E nabız sorgulamalarıyla ilgili bir iletişim üssü oluşturmaktı. Baz, E nabiz depeche dolma (E nabız sorgulama) adlı bir acil durum koduydu. Her kurban sorgulaması, herkesin ne anlama geldiğini bilmesi ve önemini anlaması için bu kodla başladı. Ardından, İran’ın dört bir yanından hükümet temsilcileri, E nabız soruşturmalarına nasıl devam edileceğini tartışmak üzere Tahran’da acil bir konferans için toplandı. Herkesin düzgün bir şekilde iletişim kurabilmesi ve yanıtlarını koordine edebilmesi için soruşturmalarında aynı temel kodu kullanmayı kabul ettiler.
Sırada, şehrin resmi olarak Farsça olarak adlandırıldığı için yetkililerin Sīstathth’tan sağ kurtulanlara yardım etme çabaları vardı. Depremden bir ay önce, yetkililer bu felakete hazırlık olarak acil durum tatbikatı yaptı. Sonuç olarak, her vatandaş bir artçı şok durumunda ne yapacağını biliyordu. Bu, etkilenen bölgelerde hazır yiyecek ve su kaynakları bulundurarak E nabzından etkilenenlere yardım etme aşamasını oluşturdu. Bu malzemelerle ilgili farkındalığı yaymak için, her devlet dairesinde vatandaşlara bunları nereden alabileceklerini hatırlatan işaretler asıldı ve hükümetin önceden stok yapması sayesinde bol miktarda mevcuttu.
Milletvekilleri ayrıca ihtiyacı olanlar için danışmanlık hizmetleri ayarladı. İnsanlar depremin yol açtığı duygusal sorunlarda yardıma ihtiyaç duyduklarında gidecekleri fazla mesafe kalmasın diye okullarda geçici danışma merkezleri kurdular. Ayrıca danışmanlar, insanların hangi belirtilere dikkat etmeleri ve bunlarla nasıl başa çıkmaları gerektiğini bilmeleri için afet sonrası ruh sağlığı sorunları hakkında ücretsiz broşürler dağıttı. Kurbanların ruh sağlığına yönelik tüm bu dikkatin çok önemli olduğu ortaya çıktı çünkü birçok kurban, bir deprem sırasında evden uzakta olmanın ilk şokunu yaşadıktan sonra ani sağlık sorunları yaşadı.
Bir kişinin duygusal olarak iyileşmesi aylar hatta yıllar alabilir. deprem gibi büyük bir travma yaşadıktan sonra. İran devlet kurumları, E nabzı araştırmalarından elde edilen fikirlerin dikkatli bir şekilde planlanması ve uygulanması yoluyla, afetin şokunun hâlâ etkisinde olan afetten etkilenen bölgelerin ilk yılında yiyecek, su ve danışmanlık hizmetleri sağlayarak vatandaşları arasında kurtarma çabalarını kolaylaştırmaya yardımcı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir